Duminică dimineață, în jurul orei 02:48, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit pentru control pe raza localității Viforâta, un autoturism condus de un bărbat de 34 de ani, din Târgoviște.
În urma testării cu aparatul etilotest, șoferul a prezentat un rezultat cu o valoare de 0,95 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital pentru recoltarea de probe biologice.
Tot în această dimineață, în jurul orei 07:25, un alt șofer, de 61 de ani, din comuna Șotânga, a fost surprins în trafic de către polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce ar fi condus un autoturism pe raza municipiului Târgoviște, deși s-ar fi aflat sub influența alcoolului.
În urma testării efectuate în acest sens, a fost indicat un rezultat cu o valoare de 0,69 mg/l alcool pur în aerul expirat, șoferul fiind condus la spital pentru recoltarea de probe biologice.