Vineri, 19 ianuarie, a avut loc conferința de presă susținută de administratorul public al ADI Management Integrat al Deșeurilor, Cristian Avanu, președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, și primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan, tema fiind introducerea taxei de salubritate pentru firme și celelalte entități noncasnice din județ. Ca o pată de culoare, la conferință a asistat și senatorul Dragoș Popescu, un critic înfocat dar prea puțin obiectiv al administrației publice dâmbovițene. Conferința a fost deschisă de administratorul public Cristian Avanu, care a prezentat cadrul legal și motivația de natură economică ce au condus la instituirea taxei în discuție.
„Toate hotărârile au fost luate cu votul administrațiilor publice dâmbovițene, cu o singură abținere. Absolut toate deciziile referitoare la colectarea, transportul și depozitarea deșeurilor din Județul Dâmbovița au fost adoptate doar după ce membrii ADI Salubritate au fost de acord cu acestea! (…) Nivelul taxei de care vorbim astăzi este stabilit astfel încât să acopere costurile aferente prestației serviciului de salubrizare. Ca urmare a analizei la zi asupra cantităților de deșeuri generate pe raza Județului Dâmbovița, a fost actualizat cuantumul taxei de salubrizare pentru clienții noncasnici, urmând ca aceștia să achite costurile direct la serviciile de taxe și impozite ale unităților teritorial administrative.”- a precizat administratorul public al ADI Salubrizare.
La rândul său, președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a spus de la bun început că fiecare operator economic trebuie să plătească exact pentru cantitatea de gunoi pe care o produce. Consideră, pe bună dreptate, că nu este normal ca o familie de pensionari să plătească o taxă de 32 de lei pe lună iar zeci de mii de firme și alte entități noncasnice cu activități economice să nu plătească nimic. Vor fi analizate și obiectele de activitate din hotărârea votată în unanimitate.